Czym są mediacje

 

Dla małych, średnich i dużych firm

Biznes to ryzyko. Również ryzyko sporu i konfliktu. Tradycyjnie na pytanie: „konflikt?”, odpowiadamy: „sąd”. A więc opłaty, honoraria i koszty ekspertyz, a w polskiej rzeczywistości - miesiące, często lata czekania na orzeczenie sądu. Doliczmy zaangażowanie kierownictwa i specjalistów firmy, spadek efektywności pracy organizacji, zaniedbanie strategicznych projektów i kluczowych klientów, nadwyrężenie relacji i wizerunku. A potem niepewność, czy uda się wyegzekwować to, co sąd orzekł.

 

Istnieje jednak atrakcyjna, efektywna i naprawdę biznesowa alternatywa: mediacje!

Weź odpowiedzialność za swoje sprawy. Sam decyduj. Wyjaśnij nieporozumienia, odbuduj relacje, zminimalizuj straty, a może zidentyfikuj nowe okazje biznesowe i pozyskaj nową wiedzę dla swojej organizacji. Zaś w wariancie minimum – zamknij problematyczny rozdział najtaniej i najszybciej.

 

Mediacja 

  • Jest szybka i tania.
  • Zakończona ugodą daje rezultat win-win.
  • Jest w pełni poufna, więc chroni prywatność i wizerunek stron.
  • Daje poczucia sprawstwa, podmiotowości i kontroli nad przebiegiem i wynikiem rozwiązania sporu.
  • Odbudowuje zaufanie.

 

Mamy mediatorów, którzy pomogą rozwiązać Twój spór!

Skorzystaj z eksperckiego wsparcia starannie wybranych mediatorów – bezstronnych i neutralnych ekspertów w rozwiązywaniu sporów, wyjaśnianiu nieporozumień, usuwania barier i dysfunkcji, jakie generuje każda sytuacja konfliktowa. Współpracujący z nami mediatorzy nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje i bogate doświadczenie, wykonują swój zawód ze szczerym zaangażowaniem i wedle zasad jego etyki, ale łączą wiedzę z pogranicza prawa, gospodarki i psychologii z różnorodną praktyką w biznesie. Posiadają także rekomendacje szeregu ośrodków, organizacji oraz usatysfakcjonowanych klientów.

 

Rozwiązywanie sporów nie tylko między firmami

Konflikt wewnątrz zespołu, pomiędzy działami, kadrą kierowniczą i pracownikami, bywa bardziej destrukcyjny niż walka z przeciwnikiem procesowym w sądzie. Jednocześnie ani jego rozstrzygnięcie decyzją szefa, ani pośrednictwo jednostek HR nie jest rzeczywiście i trwale efektywne. Połączenie doświadczenia mediacyjnego i biznesowo-konsultingowego naszych mediatorów zapewnia dużą skuteczność w zarządzaniu konfliktami organizacyjnymi i prowadzi do wzrostu efektywności zespołów. 

 

Ugoda

W mediacji skupiamy się na przyszłości. Celem mediacji jest dojście do ugody, rozwiązania, które wszystkie strony sporu dobrowolnie przyjmą, jako zadowalające. Zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd ugoda stanowi tytuł egzekucyjny, ponieważ jej moc jest taka sama, jak prawomocnego orzeczenie sądu.

 

Prowadzimy mediacje też w języku angielskim.